Jaka jest najpopularniejsza seria książek na świecie?

Najlepiej sprzedająca się seria książkowa wszechczasów- sprzedała się w ponad 504 milionach egzemplarzy- to oczywiście musi być “Harry Potter” (https://www.taniaksiazka.pl/seria/harry-potter) napisany przez J. K. Rowling. Chyba każdy zna historię tego młodego czarodzieja. Czy rzeczywiście jest aż tak dobrze napisana?

Co w tej powieści takiego wyjątkowego?

Na początek przyjrzyjmy się fabule. Seria opowiada historię młodego czarodzieja, który próbuje uratować świat przed złem razem ze swoimi przyjaciółmi. Bardzo długo nawet nie jest świadomy swoich magicznych zdolności- dowiaduje się o nich dopiero w wieku jedenastu lat, kiedy dostaje list akceptacyjny że że szkoły czarodziejów. W czasie roku szkolnego spotyka go mnóstwo perypetii, jednak z czasem można zaobserwować jego coraz większą dojrzałość. Idzie to w parze z coraz większymi przeciwnościami losu.

Fabuła jest niezwykle rozbudowana. Przewija się tam nieskończona ilość bohaterów. Ciągle przeplata się świat magiczny z tym normalnym. Przedstawione są nawet lekcje odbywające się w Hogwarcie. Mimo tego nie trzeba się bać! Wszystko jest bardzo logiczne i łatwe do zrozumienia.

Pojawiają się między innymi wątki dotyczące przyjaźni, odwagi czy walki dobra ze złem. Najważniejszym motywem jest tam jednak miłość, ale niekoniecznie ta romantyczna, lecz matczyna.

Która część serii jest najlepsza?

Seria składa się z siedmiu części. Czas trwania akcji w każdej z książek to około roku. Najbardziej przypadł mi do gustu “Harry Potter i Czara Ognia”, gdyż dopiero wtedy Harry napotyka prawdziwe trudności na swojej drodze, a w dodatku musi sobie z nimi poradzić bez pomocy przyjaciół. Warto jednak przeczytać wszystkie części, bo inaczej nie będziemy w stanie zrozumieć wielu wątków.

Warto też się przygotować na najgroźniejsze momenty. Seria po kolei wprowadza coraz to bardziej emocjonujące sceny, co nas świetnie przygotowuje na nadchodzące wydarzenia. Przy tym wszystkim nie można absolutnie powiedzieć, że jest przewidywalna!

Gorące smaczki

Najważniejsze moim zdaniem jest to, że książkę można czytać dosłownie w każdym wieku. Przeznaczona jest za równo do tej młodszej części, ale wielu ludzi podczas czytania zakochuje się w  niej bez pamięci i powraca do niej wielokrotnie, również już w dorosłym życiu.

Nie znaczy to, że nie ma tam żadnych błędów. Ogromna ilość fanów utworzyła wiele teorii i wychwyciła wiele absurdów- najlepiej jednak znaleźć je samemu, daje to dużą satysfakcję.

Kawa zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com