Jeżeli nie czytałeś “Harry’ego Pottera”, to z jednej trony zazdrościmy ci przyszłej przyjemności z lektury, a z drugiej przykro nam z tego, że żyjesz pod kamieniem. To oczywiście mało wybredny żart, ale ta seria młodzieżowych powieści J.K. Rowling jest jedną z najczęściej sprzedających się książek na świecie, a także najważniejszym osiągnięciem literatury XXI wieku (przynajmniej pod względem znaczenia dla współczesnej kultury). Wciąż cię nie przekonaliśmy? Jeżeli tak, to przedstawiamy trzy powody, dla których musisz koniecznie nadrobić lekturę serii “Harry Potter“!

Harry Potter to seria nie tylko dla dzieci i młodzieży!

Choć J.K. Rowling pisała “Harry’ego Pottera” przede wszystkim z myślą o starszych dzieciach i młodzieży, książki z cyklu sprawiają również dużo przyjemności dorosłym czytelnikom. Jak przystało na wybitną serią młodzieżową, dorośli odnajdą w “Harrym Potterze” nie tylko zwykłą rozrywkę dla dzieci, ale przede wszystkim uniwersalną opowieść pokazującą znaczenie przyjaźni oraz dorastanie w trudnych czasach. Takie historie porwą każdego czytelnika, niezależnie od wieku czy literackiego doświadczenia!

Harry Potter pokazuje, że czytanie nie musi być nudne!

Jak przyznają literaturoznawcy, to właśnie “Harry Potter” sprawił, że młodzież odkryła przyjemność z czytania książek. Wcześniej literatura dziecięca była mocno skostniałym, podszytym dydaktyzmem gatunkiem, który nie był w stanie zaoferować młodym czytelnikom niczego ciekawego. J.K. Rowling postanowiła zerwać z tym podejściem i napisać tekst charakteryzujący się przede wszystkim duża dawką rozrywki, a nie przekazywaniem prawd życiowych uznanych przez dorosłych. To właśnie dzięki tym cechom młodzi czytelnicy szybko rozkochali się w “Harrym Potterze”, a seria ta wychowała już kilka pokoleń osób regularnie obcujących z literaturą, zarówno popularną, jak i tą bardziej artystyczną.

Harry Potter jest istotnym elementem kanonu kultury popularnej

Wszechobecne uwielbienie dla “Harry’ego Pottera”, a także liczne filmy, gry komputerowe oraz komiksy sprawiły, że seria powieści J.K. Rowling na stałe weszła do kanonu kultury popularnej. Wiele współczesnych tekstów kultury nawiązuje do “Harry’ego Pottera”, czy to pod względem formy, czy też treści. Ze względu na ogromne znaczenie serii warto jest ją znać, choćby ze względu na chęć bycia “na czasie” oraz posiadania wiedzy na popularne tematy.

Choć wymieniliśmy trzy najważniejsze powody, dla których musisz koniecznie nadrobić “Harry’ego Pottera”, argumentów za zapoznaniem się z serią J.K. Rowling jest znacznie więcej. Przede wszystkim jednak życzymy ii miłej lektury oraz niezapomnianego pierwszego spotkania z magicznym światem Hogwartu!

Kawa zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com