Elazar Drukuj E-mail

Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne

„W tym samym Miłosierdziu”

Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebnic NMP

Prałkowce 231, Przemyśl

 Warsztaty zakończą się wspólnym śpiewem - modlitwą i otwarciem wystawy ikon "Modlitwa za migrantów" 26 października 2016 roku o godz. 19.00!

ZAPRASZAMY!

Witaj!

Zapraszam Cię na warsztaty.

Międzynarodowe warsztaty muzyczno-liturgiczne to wspaniałe doświadczenie dla wielu osób. Śpiew i spotkanie to zawsze wielka przygoda. Chwila niesamowitych przeżyć, doświadczeń… A przy okazji nauka, nawiązanie nowych relacji…

Chcemy zorganizować warsztaty dla chętnych, głównie z Polski i Ukrainy, a także innych, niezależnie od narodowości i  przynależności do kościoła.

Polska i Ukraina. Tak! Nasza historia jest trudna. Nasze relacje znów wystawione na próbę.

Po co takie warsztaty? Co mają dać?

warszawa39

Życie w czasie przeszłym nie jest życiem. Rozpamiętywanie historii w celu upolityczniania jej, przenoszenie jej do współczesności jako wyznacznika dzisiejszych relacji – to błąd i podsycanie cierpienia.

Warsztatami chcemy pokazać teraźniejszość. Czyli co?

Umiejętność współpracy, chęć i umiejętność  budowania dobrych relacji, w pokoju, radości i wzajemnej życzliwości.

Przecież tak naprawdę każdy z nas o tym marzy!

Pokazać, że umiemy być razem wtedy, kiedy tego po prostu chcemy.

Pokazać to, co nas łączy, czyli chrześcijaństwo. Ono jest przecież nie tylko wyborem i przywilejem, ale też odpowiedzialnością za dobro jakie możemy dać.

Pokazać, że umiemy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość ofiarować Bogu Miłosiernemu. Żyć w Jego świetle i z Nim wychodzić do ludzi.

Proszę! Wspomóż nasz wysiłek. Dołącz się do wspólnoty ludzi dążących do dobra. Nawet niewielki datek da wielkie możliwości.

 

Szerszy opis projektu znajdziesz na dole strony :-)

 Zapraszam do wsparcia projektu.

Pomóż nam go zrealizować.

Twoja pomoc i wsparcie jest nam niezbędne. Możesz też otrzymać nagrodę.

wejdź na ZRZUTKA.PL

 

warszawa44Sposób realizacji projektu:

Zgłoś się na warsztaty wypełniając formularz: <<kliknij>>

Wypełniony formularz wyślij na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po symbolicznej opłacie (20 zł) za udział w warsztatach, otrzymasz możliwość pobrania nut oraz nagrań mp3 linii melodycznej swojego głosu, nut części instrumentalnej.

 

ĆWICZENIA i PRÓBY BĘDĄ ODBYWAĆ SIĘ W:

Ośrodku Rekolekcyjnym  "CENTRUM  EFFATHA"

ul. Wysockiego 59

37-700 Przemyśl

 

1 dzień – 22.10.16, godz.17:30 – pierwsze spotkanie uczestników, zapisy, podzielenie uczestników na głosy, ćwiczenia z emisji głosu, praca w głosach prowadzona przez muzyków.

2 dzień – 23.10.16, godz.17:30 – pierwsze spotkanie uczestników,  zapisy, podzielenie uczestników na głosy, ćwiczenia z emisji głosu, praca w głosach prowadzona przez muzyków.

3 dzień – 24.10.16, godz.17:30 – spotkanie uczestników, ćwiczenia z emisji głosu, praca w głosach z udziałem muzyków, oraz próba dla orkiestry. Zajęcia poprowadzi znany i ceniony kompozytor muzyki liturgicznej, dyrygent, chórmistrz, od wielu lat organizator  warsztatów muzycznych w kraju i za granicą, pasjonat śpiewu – Paweł  Bębenek (www.pawelbebenek.pl)

4 dzień – 25.10.16, godz. 10:00 do 15:00 – warsztat z kompozytorem dla chóru prawosławnego.

4 dzień – 25.10.16, godz. 17:30 – trzecie spotkanie uczestników, ćwiczenia z emisji głosu, ćwiczenia z orkiestrą, pierwsza próba generalna.

5 dzień – 26.10.16, godz. 10:00 do 15:00 – warsztat z kompozytorem dla chóru prawosławnego.

5 dzień – 26.10.16, godz. 17:00 – próba generalna

5 dzień – 26.10.16, godz. 19:00 – nabożeństwo „Modlitwa za migrujących o pokój i miłosierdzie”, z udziałem chóru i orkiestry warsztatów i chóru duchownych prawosławnych oraz otwarcie wystawy ikon „Modlitwa za migrantów”.

warszawa1

UWAGA!

Istnieje możliwość noclegu w Ośrodku Rekolekcyjnym, w którym odbywają się warsztaty. Dodatkowo w ciągu dnia, będzie możliwość prywatnych lekcji śpiewu ze specjalistami.

Nocleg w pokoju 2 osobowym - 30zł/doba/osoba

Nocleg w pokoju 2 osobowym z wyżywieniem 70zł/doba/osoba

Są również pokoje jednoosobowe za dopłatą.

W ośrodku jest dostęp do kuchni.

 

UWAGA 2 ! :-)

Osoby, które znają już podane w spisie utwory, śpiewały je, znają linie melodyczne swojego głosu nie mają potrzeby przyjeżdżania na sobotę i niedzielę. Wtedy będą zajęcia z rozczytywania nut. Mogą przyjechać na wieczorne spotkanie w poniedziałek. PROSZĘ JEDNAK TO ZAZNACZYĆ W FORMULARZU ZGŁOSZENIA.

 

Repertuar:

W przygotowaniu :-) Zostanie podany.

 

Organizatorzy:

Fundacja In Blessed Art

Ośrodek rekolekcyjny "Centrum Effatha" w Przemyślu

Ekumeniczny Dom Społeczny Zgromadzenia Sióstr NMP w Pałkowcach

 

 

Zapraszamy:

Chóry, zespoły, osoby indywidualne (istnieje możliwość noclegu)

Instrumentalistów

Muzyków, śpiewaków - również chętnych do  zaangażowania się w nauczanie głosów, rozczytanie nut

Fotografów

Osoby, które zechcą nam pomóc nagrać video z wydarzenia

Firmy, które chciałby nagrać śpiew i pomóc w realizacji płyty z wydarzenia lub nagrań

Sponsorów chcących wesprzeć to wydarzenie

Media

RAZEM MOŻEMY WIELE!

 

 

 

ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA, WSPARCIA I WSPÓŁORGANIZACJI PROJEKTU

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 603 254 398

 

 Projekt warsztatów śpiewu liturgicznego z udziałem chórów, zespołów muzycznych i osób indywidualnych szczególnie z Przemyśla i okolic. Warsztaty zakończy wspólna międzywyznaniowa modlitwa za migrantów i otwarcie wystawy ikon „Modlitwa za migrantów”. Projekt skierowany jest do osób z Polski i Ukrainy.

Od ponad 2 lat obserwuje się  wśród polskiej społeczności pogorszenie  dobrych relacji ze swoimi sąsiadami zza wschodniej granicy (z Ukrainą). Rosyjska agresja na  Ukrainę, zachwiana gospodarka i związane z tym problemy (a nierzadko ludzkie tragedie), są przyczyną większego napływu migrantów zarobkowych do Polski. Upolitycznianie historycznych konfliktów  i proste ich  przenoszenie  do współczesności, jako argumentu kreującego rzeczywistość,  propaganda anty-ukraińska ( głównie rosyjska), powstawanie  nacjonalistycznych grup anty-ukraińskich w Polsce i anty-polskich w Ukrainie, ataki na strony internetowe i burza negatywnych komentarzy, przyczyniają się do budowania postawy odrzucania i lęku przed osobami przybywającymi z Ukrainy i innymi migrantami.

Taka sytuacja zakrywa wszelkie dobro, jakie jest owocem wieloletnich starań i konkretnych działań ludzi, zaangażowanych w pracę na rzecz polepszenia współdziałania i dobrych relacji  pomiędzy Polską a Ukrainą.     

Realizacja projektu „W tym samym Miłosierdziu” ma w sposób konkretny, poprzez sztukę jaką jest śpiew liturgiczny, ukazać  tą drugą stronę medalu: współpracę, wspólnotę, wzajemną życzliwość zwykłych ludzi. Sama nazwa projektu wskazuje na jedność. Wszyscy mamy jednego Miłosiernego Ojca. Pomimo różnorodności, kościoły uczą tej samej modlitwy wołającej: „Ojcze nasz” – a więc wszystkich. Projekt ma uświadomić i propagować jedność ukrytą w różnorodności, poprzez sztukę śpiewu. Jest przewidziany śpiew w trzech językach w oparciu o utwory „Missa de Misericordiae”, napisanej przez Pawła Bębenka.

Otwarcie wystawy „Modlitwa za migrantów” ma pokazać owoc współpracy polskich i ukraińskich artystów na plenerze „Eleos” w Kijowie. Owocem są współczesne ikony.

Całe wydarzenie ma wpłynąć na zawiązanie nowych relacji międzyludzkich, uświadomić wspólne pragnienia i tęsknoty, niezależne od przynależności państwowej czy kościelnej. Ma  być  zachętą do dalszych wspólnych działań na rzecz dobrych stosunków, pomocy i współpracy. W czasie jego realizacji chcielibyśmy, aby przedstawiciele kościołów: katolickiego,  grekokatolickiego  i prawosławnego, wspólnie odśpiewali Wyznanie Wiary. Jest ono dla wszystkich podobnej treści, z jedną tylko różnicą: każdy z nich używa innej nazwy kościoła. W tym miejscu chcielibyśmy zachować chwilę ciszy (przerwać śpiew), oddając tym samym problem podziału kościołów, ich konflikty między sobą – Bogu Miłosiernemu. Wyznanie miałoby być odśpiewane w jednym czasie, lecz w tradycyjnych językach. Chcemy przez to pokazać, iż najpierw jesteśmy ludźmi, potem chrześcijanami, a  dopiero potem przynależymy do państwa czy kościoła.

Do udziału w projekcie chcemy również zaprosić chór złożony z prawosławnych duchownych (Patriarchatu Kijowskiego). Specjalnie dla nich byłyby dodatkowe warsztaty z emisji głosu i arteterapii. Ma to być zachętą do współpracy, gdyż wielu migrantów z Ukrainy należy właśnie do tego kościoła, a nie ma on swojej siedziby w Polsce.

Śpiew i sztuka malarska mają zawsze działanie łagodzące, terapeutyczne…  Śpiew pozwala uporządkować emocje i je wyrazić, sztuka malarska - określić znakiem, dodać kontekst. Dokładając do tego modlitwę dopełniamy arteterapii, gdyż modlitwa to nauka relacji czystej, przebaczającej...

Brak takich  odważnych i konkretnych, niejako „oddolnych”  działań, jak te przewidziane w projekcie,  z pewnością przyczyni się do pogłębiania napięć między ludźmi, a tym samym utrwalania podziałów i postawy odrzucania… Wyznawane poglądy nie powinny być wyłącznie kryterium podziału. Człowieczeństwo zobowiązuje nas do wspólnoty i dążenia drogami prowadzącymi do porozumienia, przebaczenia i jedności. 

Odsłony: 2078

Pomóż nam się rozwijać! Darowizna przez system PayU.


Bądź z Nami w kontakcie! Zapisz się na newsletter.